Rabu, 15 Februari 2017

Słupki gwarantują stabilnośc ogrodzenia dlatego warto zadbać o odpowiedni daszek lub czapkę na słupek.

Choć wydawałoby się, że murowane ogrodzenie, to solidne ogrodzenie, to należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi. Głównie dotyczy to słupków ogrodzeniowych. Niezbędne w tym celu są wszelkiego nakrycia na słupki, które można wykonać z gotowych elementów albo wykorzystać materiały do krycia dachów.


W naszym klimacie w zasadzie każda budowla, w tym również słupki ogrodzeniowe są narażone na różnego rodzaju czynniki pogodowe. Najmniej odporne są spoiny między cegłami. Co prawda z pionowych płaszczyzn murów woda szybko spływa, ale pomiędzy cegłami potrafi się długo utrzymywać zanim wyschnie. Do tego, często tam zamarza i rozsadza zaprawę. W rezultacie spoiny w słupkach szybko się wykruszają, a z czasem i cegły ulegają stopniowemu niszczeniu. To właśnie w tym celu słupki ogrodzeń murowanych nakrywa się różnego rodzaju daszkami, gotowymi czapkami lub wykańcza specjalnymi cegłami kształtowymi, najczęściej z klinkieru. Na rynku dostępne są różne nakrycia chroniące słupy przed szkodliwym oddziaływaniem wody mogą. W zależności od rodzaju ogrodzenia możemy nabyć betonowe, ceramiczne, wykonane z PCV, a nawet drewniane.


Daszki

Jeśli dom pokryty jest dachówką lub gontem, to słupki ogrodzeniowe warto również pokryć daszkami z tego samego materiału. Dzięki wspólnym akcentom takie ogrodzenie z domem stanowią wspólną całość. Kształt, forma i barwa współgrają ze sobą przy takim rozwiązaniu i nie stanowią konkurencji względem siebie.

Są jednak takie materiały pokryciowe, które doskonale sprawdzają się na dachu budynku, w pewnym oddaleniu, a z bliska wyglądają o wiele mniej atrakcyjnie. Do takich materiałów należą dachówki bitumiczne.
Daszki na słupki ogrodzeniowe mogą być jedno- lub dwuspadowe. Na rynku można spotkać także daszki płaskie ale nie są one godne polecenia. Nie spełniają swojego najważniejszego zadania, które polega na szybkim odprowadzaniu wody ze szczytu słupka. Tak naprawdę nakrycie powinno wystawać poza ścianki słupka, więc doskonale sprawdzają się dachówki. Położone pod odpowiednim kątem, tak aby tworzyły wyraźny spad, ułatwiają odprowadzenie wody. Woda wówczas swobodnie spływa, nie tworząc zacieków na ściany słupków ogrodzenia. Te wysunięcia nie mogą być jednak zbyt duże, bo zaczną wyglądać nienaturalnie, a dodatkowo będą narażone na uszkodzenia. Daszek typowego słupa o wymiarach 38×38 cm powinien mieć wysięg ok. 8 cm.

Gotowe czapki

Dobra nakrywa powinna chronić przed ściekaniem wody z czapki na ściany słupa. W tym celu musi wystawać poza ich lico (jak daszek), ale powinna mieć także odpowiednio uformowany spód. Nie jest on pochyły jak w daszku, lecz poziomy, zatem musi mieć przy brzegu kapinos. Jego zadanie polega na tym, że krople wody odrywają się od brzegu czapki, a nie ściekają po murze.
Dawne nakrywy, czyli czapki były wykonane przeważnie z betonu, w deskowaniu. Deskowanie musiało być zrobione dość precyzyjnie, zwłaszcza gdy czapka posiadała specjalnie ukształtowane brzegi, np. podcięcia i profilowania zapobiegające ściekaniu wody na słupek.
Dziś ten sposób uchodziłby za zbyt pracochłonny, zwłaszcza gdy ogrodzenie jest dość długie. Z powodzenie wykorzystuje się gotowe, betonowe albo ceramiczne nakrycia, które są mrozoodporne, estetyczne i trwałe. Do tego mają odpowiednio wykonane brzegi i z góry określony wysięg, bo są zawsze przystosowane do konkretnego wymiaru słupów. Nakrywa słupa to często standardowy element całego systemu ogrodzeń oferowanego przez producenta.
W sprzedaży oferowane są rozmaite czapki. Mogą być czterospadowe, dwuspadowe, jednospadowe, zawsze przystosowane do różnych wymiarów słupów.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar